SPRING

spring logo

Projekt SPRING

Strengthening Pollinator Recovery through INdicators and monitorinG

 

Tato stránka představuje souhrn projektu SPRING, financovaného z EU. Projekt začal v květnu 2021 a bude trvat do listopadu 2023. Tento projekt podpoří implementaci EU Pollinator Monitoring Scheme, tedy Schématu pro monitoring opylovačů (EU PoMS) pro divoké včely, pestřenky a denní a noční motýly pomocí dobrovolníků a profesionálních zapisovatelů, stavící na práci projektu ABLE pro občanský monitoring motýlů.

SPRING website

 

Hlavní schéma projektu SPRING bude obsahovat:

Rozšíření Evropského Motýlího monitorovacího schématu (eBMS) o nová schémata v dalších 6 EU zemích: Dánsko, Řecko, Lotyšsko, Litva, Slovensko a Rumunsko. Tím se dosáhne úplného pokrytí eBMS partnerů ve všech členských státech EU. Projekt také podpoří 10 naárodních schémat nastavených během projektu ABLE. Monitoring motýlů používá standardizované transekty a je prováden většinou proškolenými dobrovolníky formou občanské vědy.

Vystavění kapacit pro network občanské vědy na opylovačích napříč Evropou. Některé země EU mají silnou základnu v občanských aktivitách včetně občanské vědy, zatímco v jiných zemích, obzvláště na jihu a východě Evropy, pro to chybí patřičné občanské kapacity. Tento projekt zrekrutuje a vytrénuje více koordinátorů a dobrovolníků napříč Evropou, kteří budou stát o to se podílet na sběru terénních dat o denních i nočních motýlech, divokých druzích včel  i pestřenkách, a budou podávat zprávy do nově vytvořených online databází.

Organizování pokročilého taxonomického tréninku další generace taxonomů v Evropě, se zaměřením na divoce žijící druhy včel a pestřenek. Cílem je dosažení minimální expertní kapacity v každém členském státu EU, která může zvládnout EU Schématu pro monitoring opylovačů (EU PoMS). Odborníci budou schopni determinovat většinu jedinců do úrovně druhu, s podporou zavedených zkušených taxonomických institucí pro zbývající druhy.

Vyzkoušení Minimálního použitelného schématu (MVS) pro divoké druhy včel, motýlů a pestřenek prováděného přes monitoring v každém členském státě EU na malém počtu míst, za použití standardizovaných transektových procházek profesionály i dobrovolníky. Včely a pestřenky také budou monitorovány pomocí profesionálů pomocí barevných misek.

Monitoring rare and threatened species by professionals using a variety of species-specific methods.

Monitoring moths by volunteers using light traps.

 

To ensure representative coverage across all biogeographical zones, Europe has been divided into 6 regions with the lead country shown in bold (see map):

 

  • Region 1. Scandinavia/Baltic: Sweden, Lithuania, Latvia, Finland, Estonia
  • Region 2. Eastern 1. Hungary, Romania
  • Region 3. Eastern 2. Greece, Bulgaria, Cyprus
  • Region 4. Atlantic/Mediterranean. Spain, France, Portugal
  • Region 5. North/Central. Netherlands, Belgium, Denmark, Ireland, Luxembourg.
  • Region 6. Central. Germany, Czech Republic, Austria, Poland, Slovakia
  • Region 7. South/Central. Italy, Croatia, Malta, Slovenia

 

 

 

As well as the Core Scheme, the SPRING project will include 3 additional modules:

  • Pollination services will be measured directly by professionals.
  • Flower visits will be monitored by volunteers using timed counts.
  • Wider insect biodiversity will be measured by professionals using malaise traps.

 

The SPRING project is funded by a service contract from the European Union Directorate General for the Environment. The project report will make recommendations for establishing a scientifically robust and sustainable EU Pollinator Monitoring Scheme (EU-PoMS) that will provide a series of indicators, capable of detecting any significant changes in the abundance of pollinators across the whole of the EU.

 

The SPRING project is led by the Helmholtz Centre for Environmental Research (UFZ, Germany), working with 18 partners: the Université Libre de Bruxelles (Belgium), the University of Mons (Belgium), the University of Helsinki (Finland), the Finnish Museum of Natural History (LUOMOS, Finland), the Senckenberg Research Institute (Germany), the University of The Aegean (Greece), the Centre for Ecological Research (CER, Hungary), the Council for Agricultural Research and Economics - Research Centre for Agriculture and Environment (CREA-AA, Italy), the Naturalis Biodiversity Centre (Netherlands), the European Invertebrate Survey (EIS, Netherlands), , the University of Novi Sad (Serbia), the Ecological and Forestry Application Research Centre (CREAF, SPAIN), the University of Alicante (Spain), Lund University (Sweden), the UK Centre for Ecology and Hydrology (UKCEH, UK), the University of Reading (UK), Butterfly Conservation Europe (BCE)Dutch Butterfly Conservation, and Butterfly Conservation (UK).