Transects - app

Aplikacja ButterflyCount umożliwia rejestrację wizyty na transekcie bezpośrednio w telefonie. Jeśli Twój BMS rejestruje dane bezpośrednio w eBMS, możesz użyć tej aplikacji do zarejestrowania wizyty na transekcie. W tym celu potrzebujesz najpierw konta eBMS i posiadasz transekt(y) na swoim koncie. Jeśli to prawda, możesz zobaczyć swój transekt w opcji transektu eBMS w aplikacji. 

W przypadku braku nowego transektu spróbuj odświeżyć listę transektów. Możesz także pobrać dane z transektu na stronie Moje pobieranie i zobaczyć wszystkie swoje wizyty na tej stronie Moje próbki lub Moje zliczenia na transektach. Ciesz się liczeniem motyli z ButterflyCount! 

Oglądaj filmy na playliście BCE Youtube, aby szybciej dowiedzieć się o tej opcji monitorowania!

 

 

 

Uruchom Motylowy Spacer 

Jeśli uczestniczysz w Butterfly Monitoring Scheme i Twój transekt jest na stronie eBMS, możesz zarejestrować swój spacer po transekcie za pomocą aplikacji ButterflyCount.

Najpierw musisz zalogować się na swoje konto eBMS, aby móc powiązać swoje konto z aplikacją i załadować tam wszystkie swoje transekty.

 

Po drugie, na stronie głównej aplikacji ButterflyCount musisz dłużej nacisnąć przycisk (+) pośrodku dolnej części ekranu, aby rozpocząć Motylowy Spacer (obraz). Jeśli zrobisz zwykłe kliknięcie, wejdziesz na Motylowy Kwadrans. Zwróć na to uwagę, naciśnij i przytrzymaj przycisk (+), aby wybrać transekt eBMS.

 

 

 

Step 1 Fill in the environmental variables and select the transect

A new window will appear with different sections to fill. Firstly, fill the different environmental variables as temperature, wind speed/direction, cloud. The start time is filled automatically and the recorder name is by default your name but you can change it.

Następnie musisz wybrać transekt, który zamierzasz zrobić. Kliknij na "Odcinka”, wówczas przejdziesz do nowego okna z załadowanym transektem/transektami (zawsze jeśli jesteś zalogowany). Wybierz transekt, który chcesz zrobić i wybierz pierwszy odcinek, aby rozpocząć dodawanie gatunków motyli.

** Uwaga! Jeśli popełniłeś błąd przy wyborze transektu, nie możesz wrócić i wybrać innego. Musisz usunąć błędnie wybrany transekt i ponownie rozpocząć nowy Motylowy Spacer po właściwie wybranym transekcie.

 

 

 

Krok 2. Stwórz dla każdego odcinka listę obserwowanych gatunków wraz z liczbą osobników

Musisz wpisać swoje dane, tak jak zwykle, odcinkami. Na każdym odcinku masz możliwość uwzględnienia stopnia zachmurzenia oraz pewności swoich obserwacji. Aby dodać obserwowane przez Ciebie gatunki, kliknij przycisk "Dodaj" (patrz zrzut ekranu poniżej).

Możesz wyszukać dowolny gatunek motyla na liście europejskiej. Aby ułatwić to, skonfigurowaliśmy różne skróty do znalezienia właściwej nazwy. Dwa najbardziej efektywne sposoby znajdowania nazw gatunków to:

  • Wpisanie drugiej części nazwy łacińskiej (tzw. epitetu gatunkowego), np. wpisując "jurtina" znajdujesz Maniola jurtina
  • Dodanie pierwszych dwóch pierwszych liter obu członków nazwy oddzielonych spacją (np. wpisanie "Po am" szybko zawęzi listę do Polyommatus amandus)

 

 

 

 

Podczas wpisywania pojawi się sugerowana lista, z której będzie można wybrać odpowiedni gatunek. Dodaj kolejne gatunki w ten sam sposób. Jeśli jakiś gatunek został już dodany do Twojej listy, to nie pojawi się on na liście wyszukiwania.

Po zakończeniu pierwszego odcinka możesz wrócić i wybrać drugi odcinek, aby dodać obserwowane motyle. Kontynuuj w ten sam sposób wpisywanie danych dla pozostałych odcinków. Kliknij przycisk "Zakończ" w prawym górnym rogu ekranu, aby zakończyć spacer po transekcie (automatycznie zostanie dodany czas zakończenia).

Możesz sprawdzić listę gatunków dla danego odcinka i w razie potrzeby dokonać edycji.

 

 

 

 

 

 

 

Krok 3. Prześlij wyniki swojego Motylowego Spaceru

Wyniki Twojego Motylowego Spaceru zostanie wyświetlony jako „Oczekujące” w sekcji „Protokoły Obserwacji”, co oznacza, że ​​nie zostały jeszcze przesłane do centralnej bazy danych. Możesz sprawdzić wyniki swoich zliczeń, klikając protokół, w którego tytule jest data badania i liczba gatunków. Możesz też zmienić wszelkie szczegóły w swoim protokole obserwacji np. dodać kolejne gatunki po potwierdzeniu identyfikacji.

Jeśli jesteś zadowolony ze swojego Motylowego Spaceru, kliknij przycisk "Prześlij" w prawym górnym rogu ekranu.

Po przesłaniu protokołu obserwacji nie można już go edytować w aplikacji, ale można to zrobić za pośrednictwem strony internetowej eBMS. Jak zwykle zobaczysz swój transekt na koncie eBMS, przejdź do Moje dane -> Mój transekt, aby zobaczyć swój spacer.


Zdecydowanie zalecamy jak najszybsze przesłanie spaceru po transekcie, ponieważ wyniki Twoich obserwacji będą bezpieczniejsze w centralnej bazie danych (z uwagi na regularnie tworzone kopie zapasowe), podczas gdy pamięć telefonu może być zawodna.

 

** Uwaga! Jeśli podczas Motylowego Spaceru nic nie udało się zaobserwować, bardzo istotne jest, aby przesłać również ten protokół. Zera również się liczą!