Metode praćenja stanja (monitoringa)

Na ovoj stranici pronaći ćete objašnjenja za podatke koji se prikupljaju u europskoj shemi praćenja leptira (eBMS). Koristimo dvije metode:

  • Metodu transekta
  • Metodu 15-minutnog obilaska
  • Metodu LED zamka za moljce

 

Brojnost leptira, kao i nekih drugih skupina kukaca, smanjio se na mnogim područjima posljednjih desetljeća. Potrebno nam je njihovo praćenje kako bismo razumjeli uzroke pada brojnosti i proveli mjere očuvanja za vrste. Jedna od najboljih mreža za dobivanje korisnih informacija i važnih rezultata praćenja leptira je građanska znanost. Zahvaljujući tisućama volontera znamo status vrsta leptira i vidimo gdje je potrebno primijeniti mjere očuvanja.

Možete nam pomoći u monitoringu leptira različitim metodologijama ovisno o vašim željama. Leptire može pratiti svatko tko ima vremena i želi naučiti vrste leptira iz svog mjesta. Postoje stotine metoda za brojanje leptira, ali ne daju sve iste informacije.

Postoje različite vrste metodologija koje uključuju vrijeme i standardiziranu metodologiju ovisno o informacijama koje želite dobiti. Metode za leptire su npr. i brojanje jaja na biljkama hraniteljicama, Malaise klopke (tzv malezice), svjetlosne klopke (za noćne leptire), vremenski ograničeno brojanje ili transekti. Ovdje ćemo objasniti ove posljednje dvije metode koje smo koristili u eBMS-u.

 

 

Podaci koje prikuplja eBMS

U eBMS-u, svi podaci koji se prikupljaju uključuju određeni napor uzorkovanja koje daje nevjerojatne informacije za znanost (brojnost vrsta). Taj napor za podatke važan je i neophodan za poznavanje promjena u brojnostima praćenih populacija vrste. Ako želimo znati trend odnosno da li brojnost naše vrste raste ili se smanjuje, moramo koristiti i takav tip metodologije koja daje taj rezultat.

 

Za to biste trebali znati identificirati vrste leptira do vrste!

Uložiti malo više vremena nego s oportunističkim podacima (samo malo više!)

Te se time posvetiti prirodi i očuvanju prirode!

 

Osnovna i najvažnija metoda korištena u eBMS-u je metoda transekta gdje dobivamo najrobusnije podatke o populaciji leptira. Sve sheme praćenja leptira sadrže veliki broj različitih transekata u njihovoj zemlji. Međutim, zbog poteškoća u primjeni transekata u nekim zemljama i udaljenim područjima, stvorena je nova metodologija 15-minutni obilazak ili brojanje kako bi se povećali podaci u tim zemljama i dala veća fleksibilnost u njihovom prikupljanju. Očekuje se da će s 15-minutnim obilaskom povećati broj podataka o leptirima u Europi, ali bi BMS uvijek trebao imati kao osnovu značajan broj transekata.

 

-> Metoda transekta

Transekt je fiksna ruta (obilazak) uspostavljena na mjestu gdje se bilježe leptiri, idealno jednom tjedno, tijekom niza godina prema nekim osnovnim pravilima. Većinu transekata odabire opažač i odlučuje kojom će rutom hodati. U nekim programima monitoringa daju se upute o područjima na kojima bi trebalo bilježiti leptire kako bi se ravnomjerno pokrili različiti zemljišni pokrovi ili tipovi staništa, te kako bi se osiguralo praćenje većine ako ne i svih vrsta leptira. U engleskoj literaturi metoda je poznata i pod nazivom "Pollard Walks", po njihovom osnivaču.

Brojanje možete provoditi kao dio tima: zabavnije je razmjenjivati iskustva i učiti o onome što ste vidjeli, te možete zamijeniti jedni druge tijekom odsustva. Postoji samo nekoliko pravila kojih se trebate pridržavati za izvođenje transekta:

  1. Duljina? Transekti su obično dugi oko 1 km i mogu biti podijeljeni u dijelove (podtransekte) koji odgovaraju različitim staništa ili su fiksne duljine (npr. 50 ili 100 m). Ako vam je stanište jednolično podtransekti nisu nužni.
  2. Kada brojati? Leptiri se broje kada su prisutni odrasli - npr. tijekom leta leptira. Ovisno o zemlji i regiji, razdoblje leta leptira bit će duže ili kraće (obično tijekom proljeća i ljeta). U Hrvatskoj razdoblje aktivnosti obično počinje u travnju i završava u rujnu. Međutim, u Dalmaciji vrijeme istraživanja može biti i duže.
  3. Frekvencija? Najmanje 10 posjeta godišnje. Transekt je idealno hodati svaki tjedan tijekom sezone leta leptira. Ako nije moguće, brojite što je češće moguće, svaka dva tjedna ili 10 dana. Ne ostavljajte više od 3 tjedna između jednog posjeta i drugog. Ako nije moguće slijediti ovaj režim, vaši posjeti mogu se koncentrirati na nekoliko mjeseci (samo u proljeće/ljeto) kako bi se pokrilo razdoblje leta nekih vrsta.
  4. Kako brojati? Prebrojite sve odrasle leptire prisutne u zamišljenoj kutiji od 2,5 m sa svake strane, 5 m visine i 5 m ispred (pogledajte sliku) dok hodate konstantnim tempom.
  5. Kakve vremenske prilike moraju biti? Posjete treba obaviti uz lijepo vrijeme: sunčano i toplo, bez kiše i ne previše vjetrovito. Računajte kada su leptiri aktivniji, u središnjim satima dana, najmanje s 13°C ako je sunčano ili 17°C uz naoblaku. U Dalmaciji tijekom ljetnih mjeseci treba izbjegavati sredinu dana. Pogledajte priručnik za više objašnjenja o vremenu. 

 

 

Preuzmite Butterfly Transect Counts Manual, dostupan je na nekoliko jezika: portugalski, poljski, španjolski, talijanski, bugarski i hrvatski.

Za registraciju vašeg transekta posjetite:

Možete preuzeti formular i ispisati Field Sheet pdf kako biste je ponijeli na teren

Ili možete registrirati izravno svoj posjet transektu sa svojim telefonom preuzimanjem "ButterflyCount" aplikacije eBMS na svoj telefon (idite na stranicu eBMS-mobilna aplikacija  page eBMS- mobile application)

 

Zabavite se prateći leptire! Time ih i štitite! 

 

 

-> 15-minutni obilazak

15 min obilasci su zabavni! Leptire ove metodom možete brojati svugdje i uvijek. Ne morate se ograničiti na vaš transekt nego to možete učiniti i na putovanjima. Učinite to radi zabeve!

Ovom metodom brojimo leptire na određenom području tijekom određenog vremena, u eBMS-u koristimo 15 minuta. Ova fleksibilnija metodologija koristi se za dobivanje brojnosti leptira, te se može koristiti za dobivanje više informacija o rijetkim vrstama, leptirima specifičnog ponašanja ili zajednicama leptira na izoliranim i udaljenim mjesta, ali se može koristiti bilo gdje, tako i na područjima okruženima poljoprivrednim površinama, gradskim parkovima ili vrtovima. Ovu metodu preporučujemo osobama s određenim znanjem o leptirima koje vole posjećivati različita područja i staništa. Brojanje od 15 minuta jednostavna je metoda koja omogućuje snimanje na mnogim mjestima:butterflycount app

 

  • na stazi, nekoj ruti
  • na određenom prostoru kao što su livada, park, vrt
  • na fiksnoj točki: sjedeći na balkonu ili terasi

 

Metoda je jednostavna, tijekom 15 minuta bilježite sve viđene vrste i jedinke leptira. Pravila kojih se treba pridržavati slična su onima za transekte: bilježite leptire unutar zamišljene kutije (5x5x5m), uz dobro vrijeme, sunčano i toplo, bez kiše i ne previše vjetrovito. Posjet istom području nekoliko puta s određenom učestalošću pružit će nam bolje podatke, stoga pokušajte ponoviti posjete istim mjestima.

Ova metodologija je stvarno korisna za eBMS i našu shemu praćenja leptira, popunjavajući praznine u područjima za neke zemlje u kojima transekti nisu još uspostavljeni. Isto vrijeme korištenja (15 min) na područjima sa sličnim geografskim širinama proizvest će standardizirane rezultate koji nam pomažu da dobijemo brojnost leptira. Cjeloviti popis leptira opaženih tijekom 15-minutnog brojanja dat će informacije o odsutnosti vrsta (neotkrivene vrste), koje su vrlo vrijedne za statističku analizu.

Kombinacija transekata i višekratnih obilazaka područja 15-minutnim brojanjem pomoći će nam u definiranju trenutnog stanja populacija leptira, te proizvesti bolje mjere i politike očuvanja. 'Tradicionalno' praćenje leptira transektima pruža informacije o trendovima u vremenu, dok 15-minutni brojevi daju dodatne informacije o gustoći na promatranom području.

 

 

** Napomena: vodite računa da kod 15-minutnog prebrojavanja u područjima visoke biološke raznolikosti postoji vjerojatnost pogrešne identifikacije vrsta zbog velikog broja sličnih vrsta. Ukoliko niste sigurni vrstu uvijek možete fotografirati i njenom identifikacijom pozabaviti se kasnije.

 

Kako provesti 15-minutno brojanje?

 

Možete koristiti posebno razvijenu aplikaciju ButterflyCount za provođenje metode 15-minutnog brojanja. Aplikacija bilježi vašu rutu dok broji leptire 15 minuta, ako ste aktivirali GPS telefona. Vidjet ćete kako vrijeme teče uz mogućnost pauze dok fotografirate ili identificirate vrstu. Kada vrijeme istekne, aplikacija će vas obavijestiti vibracijom.

Svaka vrsta uključena na popis ima opciju postavljanja broja viđenih jedinki, dodavanja slika, informacija o životnom stadiju i komentara. Svaki put kada unesete novu vrstu ili dodate nove jedinke, aplikacija će spremiti koordinate svake jedinke, omogućujući nam detaljnije informacije o zapisima.

english app

- U aplikaciji ButterflyCount postoji opcija za 15-minutno brojanje pojedinačnih vrsta, kojom registrirate samo jednu vrste. Dizajnirana je za korištenje za zaštićene ili ugrožene vrste.

Sve podatke iz 15-minutnog brojanja možete preuzeti putem svog računa na web stranici projekta (www.butterfly-monitoring.net), samo trebate otići na stranicu My 15-min counts  brojanja i pronaći ćete rute, uzorke i zapisi.

Više informacija o korištenju aplikacije ButterflyCount potražite na stranici: eBMS data -> eBMS - mobile application

Video of 15min Count tips

 

 

 

-> Moth LED trap

moth LEDtrapThe Vlinderstichting (Dutch Butterfly Conservation, NL) designed a moth LED trap to standardise moth monitoring in Europe. The use of those traps started in the Netherlands with farmers (BIMAG project) and now it has been extending its use with the SPRING project (Pollinator Monitoring Scheme in Europe). Those traps are a simple way of monitoring moths everywhere because an electricity power connection is not needed (a power bank is enough) compared to the conventional light traps. Of course, if you want to place this LEDtrap in a nature reserve or on agricultural fields, first ask permission from the landowner. 

 

Moth LED trap instructions:

moth at the trap

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Više informacijamanuals

Ako želite imati više informacija o ovim metodama, pogledajte Priručnik za praćenje leptira. Mogu se koristiti i druge metode za praćenje leptira. Za studije na određenim vrstama ili populacijama, možda će biti potrebno usvojiti složenije metode. Pogledajte popis referenci u nastavku kako biste pronašli više informacija o drugim tehnikama koje se koriste za praćenje i istraživanje leptira.

 

 

 

 

 

References:

Dennis, E.B.; Morgan, B.J.T.; Brereton, T.M.; Roy, D.B. & Fox, R. (2017): Using citizen science butterfly counts to predict species population trends. Conservation Biology 31 (6), 1350-1361
Nowicki, P., Settele, J., Henry, P. Y., & Woyciechowski, M. (2008). Butterfly monitoring methods: the ideal and the real world. Israel Journal of Ecology and Evolution54(1), 69-88.
Van Swaay, C., Regan, E., Ling, M., Bozhinovska, E., Fernandez, M., Marini-Filho, O.J., Huertas, B., Phon, C.-K., K”orösi, A., Meerman, J., Pe’er, G., Uehara-Prado, M., Sáfián, S., Sam, L., Shuey, J., Taron, D., Terblanche, R., and Underhill, L. (2015). Guidelines for Standardised Global Butterfly Monitoring. Group on Earth Observations Biodiversity Observation Network, Leipzig, Germany.
GEO BON Technical Series 1, 32pp.
Van Swaay, C.A.M., Brereton, T., Kirkland, P. and Warren, M.S. (2012) Manual for Butterfly Monitoring. Report VS2012.010, De Vlinderstichting/Dutch Butterfly Conservation, Butterfly Conservation UK & Butterfly Conservation Europe, Wageningen.
van Swaay, C. A., Nowicki, P., Settele, J., & van Strien, A. J. (2008). Butterfly monitoring in Europe: methods, applications and perspectives. Biodiversity and Conservation17(14), 3455-3469.